اولین کارآزمایی باليني دنیا در معرفی داروي آزیترومایسین در درمان التهابات پلک

 • معرفی آزیترومایسین برای درمان التهابات پلک توسط معاون پژوهشی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

  پروفسور محسن بهمني كشكولي معاون پژوهشی گروه چشم پزشکی و مسئول واحد جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه داروی آزیترومایسین در درمان التهابات پلک توسط وی در اولین کارآزمایی دنیا معرفی شده است گفت: این کارآزمایی بالینی توسط تیم تحقیقاتی واحد جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم از مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده است که اینجانب مدیریت و هدایت این پروژه را به عهده داشته ام.

  ايشان با بیان اینکه ابتدا این پروژه تحقیقاتی در سایت رسمی "کارآزمایی های بالینی آمریکا" در سال 1390 به ثبت رسید. پس از پایان پروژه، نتایج آن در کنگره های مختلف داخلی و خارجی (ژاپن ، لهستان و اسپانیا) ارایه و موفق به دریافت Sicca Award  در سال 1392 شد.

  وی افزود: در نهایت نیز نتایج آن به عنوان اولین مقاله کارآزمایی بالینی در دنیا پیرامون معرفی داروی آزیترومایسین برای التهابات حاشیه پلک ها در ژورنال BJO  به چاپ رسید.

   بر اساس نتایج این مطالعه بیماران مبتلا به التهاب پلک می توانند به جای استفاده دایمی داروی داکسی ساکلین از این دارو به صورت 5 روز در هر دو ماه استفاده کنند که سبب افزایش کیفیت زندگی و بهبود بهتر علایم التهاب پلک می شود.

  این مقاله در سایت کتابخانه ملی آمریکا قابل دسترس است و نتایج این کار آزمایی بالینی در ژورنال معتبر چشم پزشکی  BJO به چاپ رسیده است.